Top Left Olmuksa   Sabac?International Paper Top Right
Left Line

Tarihçe


Olmuksa, OLMUK MUKAVVA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. adıyla 1963 yılında 5.000.000 TL sermaye ile kurulmuştur. Kuruluştaki ortakları Akbank, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Transtürk Holding, Özdemir Antimuan Madenleri Ltd. Şti. ve Sadıkoğlu Aileleridir.

Şirketimizin ilk tesisi olan Gebze Fabrikası 1969 yılının Şubat ayında, Gebze - Dilovası'nda faaliyetlerine başlamıştır.

Olmuk, 1971 yılında Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'nın politikası gereği halka açılmış ve hisse senetleri bu yıldan itibaren borsada işlem görmeye başlamıştır.

Edirne-Tayakadın mevkiinde kurulan kağıt tesisi, atık kağıt ve samandan fluting ve liner türü kağıtları üretmek üzere 1977 yılı başlarında devreye alınmıştır. Bu tesisimiz, üretimini 1996 yılından itibaren tamamen geri dönüşümlü kağıttan yapmaktadır.

1984 yılında Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş’nin yönetimdeki etkinliğini artırması ile yeni bir atılım planlanmış, şirketimizin adı da OLMUKSA MUKAVVA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. olarak değişmiştir.

Aynı atılım planı çerçevesinde, 1985 yılında İzmir Fabrikası devreye alınmıştır. Yine plana paralel olarak 1992 yılında Adana Fabrikası, önceleri sadece kutu üretimi yapmak üzere devreye alınmış, 1995 yılında oluklu üretimi entegrasyonu tamamlanarak modern bir tesis olarak bölgenin ambalaj ihtiyacını karşılamaya başlamıştır.

Güçlü ve tecrübeli bir dünya firmasının sorumluluk taşıyacağı bir ortaklık oluşturmak gerektiği inancıyla International Paper Company ile ortaklığa gidilmiş ve IP ile Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş.'nin eşit oranda hisseye sahip olduğu bugünkü bünye oluşturulmuştur. Böylelikle, 1998 yılında şirketimizin adı da OLMUKSA INTERNATIONAL PAPER - SABANCI AMBALAJ SANAYİ ve TİCARET A.Ş. olarak tekrar değişmiştir.

Üretim faaliyetlerine ilk olarak Kav Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. adı altında başlayan Bursa (1995) ve Manisa (1997) Fabrikaları, 28.12.2001 tarihindeki birleşme sonrası OLMUKSA bünyesine katılmışlardır.

İki güçlü ortağı, tecrübe ve bilgi birikimleri ile OLMUKSA, ambalaj pazarında Türkiye'deki liderliğini perçinlemiş olarak yarınlara daha güvenli ve dikkatli bakmaktadır.

2007 yılı sonunda faaliyete geçen Antalya Fabrikası Olmuksa’nın en yeni üretim tesisidir. Akdeniz bölgesindeki  müşterilerine hizmet vermek  üzere kurulan tesiste ağırlıkla  yaş sebze meyve kutusu üretilmektedir.

2010 yılında İngiliz DS Smith Grubu’nun Türkiye operasyonlarını satın alan Olmuksa  pazardaki konumunu sağlamlaştırarak farklı segmentlerdeki müşterilerine olan servis seviyesini de güçlendirmiştir. Bu satın alma ile Çorum ve  Çorlu  Fabrikaları Olmuksa bünyesine katılmışlardır.

 
?rketimiz

Şirketimizin ilk tesisi olan Gebze Fabrikası 1969 yılının Şubat ayında, Gebze - Dilovası'nda faaliyetlerine başlamıştır.
Right Line
Bottom Left Bottom Right
Designed and Produced by Crema