Top Left Olmuksan International Paper   Sabac?International Paper Top Right
Left Line

SOSYAL SORUMLULUK

“Kağıdı Yaşatalım Projesi“  Olmuksan International Paper çalışanlarının topluma duyarlılık ve sosyal sorumluluk bilincini geliştirmeye yönelik bir kurumsal sosyal sorumluluk projesi olarak tasarlandı.

Günümüzde artan küresel ısınma tehlikesi ile kaynakların etkin kullanımının ve geridönüşümün önemi daha da artmıştır. Kağıdı Yaşatalım projemizin temel felsefesi, Olmuksan International Paper’ın ürettiği ”oluklu mukavva kutu”nun hammaddesini oluşturan kağıdın geridönüşümlü olması prensibi ile kuruldu. Böylece ”Kağıdı Yaşatalım” projesi, hedef kitle olarak belirlenen ve geleceğimizi temsil eden İlköğretim Okullarının 4.,5. ve 6.sınıf öğrencilerine, çevre ve geridönüşüm bilincini, doğru tüketim alışkanlıkları kazanmalarını ve tasarruf bilinçlerini geliştirmeye yönelik 3 ders saatlik bir eğitim modülü olacak şekilde geliştirildi.

Projenin hazırlıklarına 2007 yılı Ocak ayında başlandı ve Mayıs ayında projenin pilot uygulaması 12 Olmuksan International Paper gönüllüsünün katılımı ile İstanbul-Levent’teki YaşarDoğu İlköğretim Okulu’nda gerçekleştirildi. Başarılı bir Pilot uygulama ardından  tüm çalışanlarımıza “gönüllülük bilinci ve proje eğitim modülünün” eğitimleri verildi. 2007 yılından bu yana sürdürülen “Kağıdı Yaşatalım Projesi” ile 550 Olmuksan International Paper gönüllüsünün katılımıyla fabrikalarımızın bulunduğu, Edirne, İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir, Adana, Manisa ve Antalya olmak üzere 8 ilde, 33 İlköğretim Okulu’nda, 10.000 ilköğretim öğrencisine ulaşıldı.

Geleceğin büyüklerine, doğru tüketim alışkanlıkları kazandırmak ve geri dönüşümün önemini anlatarak onlara çevre bilinci aşılamak amacıyla yola çıkılan bu proje ayrıca Özel Sektör Gönüllüler Derneği tarafından verilen Gönülden Ödüller 2008’de “En Başarılı Proje” ödülüne layık görülmüştür.

Bizleri  değerli katkılarıyle cesaretlendiren ÖSGD ve MEB’na çok teşekkür ederiz.


Right Line
Bottom Left Bottom Right
Designed and Produced by Crema