Top Left Olmuksa   Sabacı International Paper Top Right
Left Line

 
 

Haberler

   
 

 •  

  Bilgi Toplumu Hizmetleri .

  26.09.2013

   

 •  

  International Paper, Türkiye’deki Oluklu Ambalaj Ortak Girişimi Olmuksa’nın Sabancı’ya Ait Hisselerinin Alımını Tamamladı ve Şirketin Büyük Hissedarı Oldu

  Brüksel, Belçika/ İstanbul Türkiye– 3 Ocak 2013: I.P. Container Holdings (İspanya), S.L. (“International Paper”), Türk oluklu ambalaj kuruluşu Olmuksa-International Paper Sabancı Ambalaj Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'ndeki (“Olmuksa”) girişim ortağı H.Ö. Sabancı Holding Anonim Şirketi'nin (“Sabancı”) hisselerinin alımını tamamladı. Hisse başına 7,1 TL, toplamda ise 101,2 milyon TL ($56 milyon dolar) fiyatla satın alımı gerçekleştiren International Paper, anlaşma için resmi onayı 2012'nin dördüncü çeyreğinde almıştı.

  Anlaşma sonucu, International Paper, Olmuksa'nın tedavüldeki hisse senetlerinin yaklaşık yüzde 87,5'inin sahibi olarak şirketin büyük hissedarı haline geldi. Bu kontrol değişikliği, Olmuksa'nın kalan kamuya açık hisseleri (yaklaşık yüzde 12,5'i piyasada) için zorunlu bir teklif çağrısı yapılmasını beraberinde getirecek ve süreç Türkiye Sermaye Piyasası Kurulu düzenlemeleri doğrultusunda yürütülecektir.

  International Paper EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) Başkanı Maximo Pacheco konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Ambalaj, International Paper için temel faaliyetlerden biri ve bu anlaşma da güçlü küresel platformumuzu ve bölgesel varlığımızı kârlı bir şekilde genişletme kararlılığımızın bir sonucu" dedi. Pacheco "Stratejik açıdan önemli bir coğrafyada büyümek ve müşterilerimize hizmet sunmak heyecan verici bir fırsat" dedi.

  Türkiye’deki oluklu ambalaj pazarı, şu anda yıllık ortalama %5’i aşan bir sürekli büyüme beklentisi ile Avrupa’nın en büyük 7’nci oluklu ambalaj pazarı konumunda. Türkiye, stratejik açıdan Ortadoğu bölgesine yönelik potansiyel bir büyüme platformu olabilecek bir konumda bulunuyor.

  Taraflar Olmuksa'nın şirket ve marka adı ile ticari markalarının, işlemin tamamlanmasından sonraki altı ay içinde, Sabancı'ya herhangi bir atıf içermeyecek şekilde değiştirilmesi konusunda anlaşmışlardır.

  Mülkiyet yapısındaki değişiklik sonucunda, Olmuksa Yönetim Kurulu tertibi de şu şekilde değişmiştir: Jonathan Edward Ernst Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine ve Vincent Bonnot da Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir. Mehmet Nurettin Pekarun ve Seyfettin Ata Köseoğlu Yönetim Kurulu'ndan istifa etmiştir ve yerlerine Jesus Francisco Boveda Berard ve Danny Camiel Marguerite Pieters getirilmiştir. Metin Ünlü ve Atıl Saryal’ın Yönetim Kurulu Üyelikleri devam etmektedir. Imza yetkileri de ayrıca gözden geçirilecektir.

  International Paper hakkında daha fazla bilgi için lütfen www.internationalpaper.com adresini ziyaret ediniz.

  03.01.2012

   
  Right Line
  Bottom Left Bottom Right
  Designed and Produced by Crema